Kupujesz / posiadasz udziały w nieruchomości. Uważaj ! To nie zawsze dobra inwestycja !

Elżbieta Liberda        01 czerwca 2015        Komentarze (0)

 

Nasz klient zakupił 3 lata temu udziały w nieruchomości położonej w ścisłym centrum miasta.

W sporządzonym przez notariusza akcie notarialnym sprzedaży , w § 5 tego aktu jest zawarty zapis, iż w ramach nabytych udziałów w nieruchomości będzie zajmował lokal mieszkalny składający się z dwóch pokoi i kuchni o pow.52m? położony na pierwszym piętrze.

Klient z inwestycji tej jest bardzo zadowolony, kamienica pomimo jej lokalizacji w śródmieściu jest położona w spokojnym cichym miejscu. To bardzo prestiżowe lokum.

 

Jakże wielkie było jego zdumienie, kiedy po 31 latach spokojnego i niezakłóconego zamieszkiwania , otrzymał pismo z Sądu Rejonowego powiadamiające go o rozprawie w sprawie o zniesienie współwłasności nieruchomości, w której znajduje się jego mieszkanie.

 

Wniosek jednego ze współwłaścicieli tej nieruchomości brzmiał :

1. Wnoszę opozbawienie R.K (naszego klienta) prawa do zajmowania lokalu mieszkalnego nr …

2. przyznanie na własność lokalu mieszkalnego opisanego w pkt 1 Wnioskodawcy.

Zdenerwowany klient z niedowierzaniem czytał uzasadnienie wniosku?.

 

Przez ponad 30 lat żył w przekonaniu, że lokal jest jego wyłączną własnością i dopóki nie zechce go sprzedać może spać spokojnie ?

 

Niestety ?

 

Posiadając udziały w nieruchomości, nawet ze wskazaniem na lokal zawsze musimy liczyć się z tym, że może dojść do sprawy o zniesienie współwłasności.

I uwaga ! Roszczenie o zniesienie współwłasności nie przedawnia się co oznacza, ze może zostać zgłoszone w każdym czasie.

 

A jaki może być finał ?

 

Pomijając już fakt , że z reguły spawy te trwają latami i generują wysokie koszty postępowania ( chociażby biegli sądowi dokonujący wyceny poczynionych nakładów itp. ) to rozstrzygnięcia Sądów bywają zaskakujące nie tylko dla stron ale i dla przedstawicieli palestry.

 

A jakie są opcje ?

 

Sąd może po wszechstronnym rozważeniu wszystkich okoliczności faktyczno- prawnych uwzględnić wniosek współwłaściciela nieruchomości i przyznać mu na własność lokal mieszkalny zajmowany przez naszego klienta zasądzając jednocześnie na jego rzecz odpowiednią kwotę pieniężną tytułem spłaty.

 

Sąd może nie przychylić się do wniosku współwłaściciela i przyznać na własność zajmowany przez naszego klienta lokal mieszkalny na jego rzecz.

 

Są jeszcze inne możliwości rozstrzygnięcia przez Sąd tej sprawy, o czym będzie w kolejnych wpisach związanych ze zniesieniem współwłasności.

 

Na razie tylko sygnalnie poruszam tą w mojej ocenie niezmiernie istotną kwestię dla kupujących udziały w nieruchomościach.

 

W skrajnych przypadkach można stracić lokal mieszkalny czy użytkowy, a do tego jeszcze można zostać zobowiązanym przez Sąd do zapłaty innym współwłaścicielom nieruchomości bardzo znaczących kwot pieniężnych.

 

Pamiętaj ? kupując udziały w nieruchomości choćbyś miał w akcie notarialnym zapis, że w ramach tych udziałów masz prawo zajmować czy korzystać z konkretnego lokalu , to ten lokal w sensie prawnym nie jest twój.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: