INWESTOWANIE W GRUNTY!

Elżbieta Liberda        22 stycznia 2022        Komentarze (0)

Zdecydowanie najbardziej merytoryczne szkolenie z GRUNTÓW I INWESTYCJI DEWELOPERSKICH !

Już pisze, co będzie się działo …. Otóż przez dwa dni rozwalimy temat na czynniki pierwsze !

Sama PRAKTYKA od najlepszych w branży – Adrian Hołub i Rafał Rychlicki ! Duet który wprowadzi w tajniki obrotu gruntami i tego jak analizować nieruchomości pod deweloperkę. Po takim maratonie dowiesz się jak zmaksymalizować zyski poprzez np. wyciągnięcie najwyższego PUM i uniknąć ryzyka. 29 i 30 stycznia to data którą musicie wpisać do waszych kalendarzy. Skorzystają nie tylko inwestorzy ! To także ekstra warsztat dla prawników, pośredników i każdego, kto profesjonalnie chce działać na rynku nieruchomości.

Temat: „DUE DILIGENCE NIERUCHOMOŚCI ORAZ PLANOWANIE INWESTYCJI DEWELOPERSKIEJ (WYBRANE ASPEKTY PROCESU INWESTYCYJNEGO OD DUE DILIGENCE DO ZAKOŃCZENIA SPRZEDAŻY)

Jednym z początkowych etapów sprawdzania nieruchomości jest analiza chłonności działki. Widywaliśmy analizy, z których nie wynikało nic dla inwestora. Widywaliśmy też takie, które zawierały wprowadzające w błąd informacje na niekorzyść planowanej inwestycji – zarówno zaniżając, jak i zawyżając możliwości inwestycyjne. Inwestorzy często fiksują się na parametrach, które pokazują, ile można „wycisnąć” z działki, jednak finalnie niektórych indeksów nie da się zrealizować. Nazewnictwo stosowane w projektach również będzie się przekładać na parametry zabudowy. W jednej z analizowanych warszawskich działek wykonaliśmy 5 koncepcji projektowych i wykazaliśmy, że wskaĹşnik intensywności zabudowy może wynosić od 0,3 do 0,72. Taka różnica tylko na jednym wskaĹşniku, a parametrów i linii wpływających na projekty mamy ponad 20! Błędne dane wyjściowe due diligence czy analiz chłonności przełożą się na błędy w liczeniu parametrów zabudowy i błędy w dokumentach do uzyskiwania warunków zabudowy, czy projektów budowlanych. Z takimi danymi wyjściowymi liczenie ROI czy PUM/GLA jest bezcelowe. W ramach szkolenia przedstawimy najważniejsze elementy z 70-elementowej check listy due diligence nieruchomości gruntowych.Co więcej ?Wielu inwestorów nie chce ponosić kosztów analiz due diligence i ryzykuje kupując niesprawdzone działki. Czasami ryzyko się opłaca, ale często zamiast oszczędności generuje się straty finansowe.

Analizy dają dwie możliwości. Pierwszą jest poznanie możliwości maksymalnego wykorzystania potencjału działki – wnikliwe audyty często wykazują, że można zbudować większy budynek niż się zakłada. Architekt mając niepewne dane przyjmie bezpieczniejsze założenia projektowe, co finalnie da mniejszy budynek i zmniejszy zyski. Analizy i pomiary mogą też pokazać ograniczenia, które zazwyczaj nieświadomie pominięto, a które ujrzą światło dzienne w kolejnych etapach procesu. O ile niewykorzystanie potencjału działki jest mniejszym problemem, to odmowna decyzja wydania PnB i rozpoczynanie projektu od nowa przez przeszacowanie parametrów nie leży w interesie inwestora. Niestety, zbyt często widzimy zespoły, które po latach prac zaczynają od nowa, bo ktoś Ĺşle wrysował linię rozgraniczającą lub nie sprawdził granic nieruchomości. Wnikliwe przygotowanie powoduje, że zyskujemy świadomość możliwości inwestycyjnych planowanej do zakupu nieruchomości. Jak mawiał Andrzej Klawitter „Wiedza kosztuje, ale płaci się tylko za niewiedzę”.

Masz pytania, dzwoń – 509 782 009, bo taka okazja do zdobycia wiedzy nie będzie szybko dostępna 🙂

My z naszymi absolwentami i zespołem już ładujemy akumulatory, żeby jak najwięcej wyciągnąć z tego weekendu.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: