Najem nie tylko mało opłacalny, ale niebezpieczny!

Elżbieta Liberda        27 grudnia 2023        Komentarze (0)

To, że ceny nieruchomości poszybowały w górę to fakt powszechnie znany.

Nie trzeba być żadnym specjalistą, aby wiedzieć, że „rentierstwo” w klasycznym wydaniu, kiedy kupujemy nieruchomość dobrze zlokalizowaną, bez żadnych problemów prawnych w cenie rynkowej to przestało być już to opłacalne.

Stopy zwrotu są delikatnie mówiąc słabe. Dla przykładu – dobrze zlokalizowane w normalnym standardzie dwa pokoje w Warszawie kupisz za ok 600 tys. Wynajmiesz może za 3500 zł, dla mnie to marnie wygląda. Wole tymi pieniędzmi kilka razy obrócić.

No dobra, ale czy to oznacza, że nie kupować pod wynajem – absolutnie nie – tylko trzeba robić to inaczej – szukajcie nieruchomości tanich – a tanie są te z lekkimi problemami, ale jak wiemy, jak podejść do tematu to można szybko to wyregulować i rzeczywiście cieszyć się dużym zyskiem.

Czy wiesz że:

  • kupując udział w nieruchomości możesz wynająć go bez zgody pozostałych współwłaścicieli?
  • kupując nieruchomość zadłużoną nie ma żadnych przeciwskazań, aby od razu oddać ją lokatorom do używania i pobierać czynsz?
  • to, że w stosunku do nieruchomości jest zakaz zbywania nie zawsze oznacza, że nie możesz zawrzeć umowy najmu
  • to, że w sadzie są sprawy, które dotyczą nieruchomości nie powoduje, że umowa najmu będzie nieważna.

Tak, to tylko kilka kwestii które jeśli umiesz rozsądnie ocenić, zbadać, mogą doprowadzić Cię do zadowalającej inwestycji. Ale czy samo wynalezienie taniej nieruchomości wystarczy, aby cieszyć się pasywnym dochodem.

Niestety nie.

Najem to tylko na pozór prosta transakcja, a błędy w dokumentacji kosztują krocie!

Tak, przepisy chronią nie zawsze uczciwe osoby, a właścicielom utrudniają eksmisje nawet gdy najemca nie płaci przez wiele lat a umowa już się skończyła.

Mało tego teraz jak wiecie okres zimowy i nie ma szans na eksmisje nawet jak masz wyrok.

Wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie.

Bezradni właściciele niemalże hurtowo zgłaszają się do mojej Kancelarii.

A co było głównym powodem problemów – nadmierne zaufanie, wzór umowy z internetu, posłuchanie się mecenasa gogle ze jak będzie cos nie tak to można wejść do mieszkania, wymienić zamki itp.

No niestety tak nie jest.

Ale czy to znaczy, że nie wynajmować, absolutnie nie, ale podejść do tematu jeszcze ostrożniej niż kiedy się nieruchomość kupuje.

Aktualnie z moimi klientami kupujemy bardzo dużo nieruchomości z problemami prawnymi, wynajmujemy je od razu od momentu objęcia w posiadanie, pobieramy czynsz i na spokojnie regulujemy stan prawny bo mamy bieżący dochód, a nieruchomość kupiona była sporo taniej – no bo „nikt” jej nie chciał. To często ułamkowe części nieruchomości, gdzie pozostali współwłaściciele nie interesują się domem czy mieszkaniem, a my w ramach wzajemnych rozliczeń ponieważ zajmujemy się nieruchomością nie musimy dzielić się czynszem bo sprawujemy bieżący zarząd – wszyscy zadowoleni . Potem na spokojnie ustalamy sposób wyjścia ze współwłasności.

I takich przykładów można by mnożyć, ale dziś chce przekazać jeszcze jedna rzecz – gdy wynajmujesz nieruchomość, a przysługuje Ci tylko ułamkowa cześć nieruchomości to uważaj żeby najemca nie zrobił Ci totalnego psikusa i nigdy nie zawieraj klasycznej umowy najmu – współwłasność chociaż daje mega możliwości bywać może tez problematyczna.

O tym jak wynajmować bezpiecznie, jakie umowy zawierać gdy jesteśmy współwłaścicielami, co zrobić gdy w stosunku do wynajmowanej nieruchomości toczy się postępowanie upadłościowe lub egzekucyjne – czy warto się w to ładować- co stanie się wówczas z umową, szczegółowo omówię już na początku roku – 12 stycznia na szkoleniu z flipów na stanach prawnych – bo takie flipy to potencjał na osiągnięcie sukcesów inwestycyjnych w 2024r !

Chcesz poznać ten system, wyjść z gotowymi rozwiązaniami jak być rentierem, fliperem generującym niesamowite zyski, dowiedzieć się gdzie szukać takich tematów to zapraszam. Chętnie podzielę się moim kilkunastoletnim doświadczeniem. Napisz do mnie na szkolenia@liberda.pl po ostatnie kody rabatowe w tegorocznych cenach.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: