Przemoc w rodzinie ! Masz narzędzia do walki !

Elżbieta Liberda        16 stycznia 2021        Komentarze (0)

W mojej praktyce zawodowej bardzo często spotykam się z osobami które doświadczyły przemocy. Pomimo, że ta fizyczna jest dość spektakularna w skutkach, to jednak Ci, którzy doświadczyli tej najbardziej „wyrafinowanej” formy znęcania się nad nimi cierpią najbardziej…

Chodzi o przemoc psychiczną, zdegradowanie człowieka, codzienne powtarzanie jak jesteśmy beznadziejni, jakie z nas życiowe niedorajdy, kończąc na szantażach, że jeśli czegoś nie zrobisz, nie zostawisz pracy, przyjemności to skrzywdzisz tym swoje dzieci , a partner z pewnością się zabije 🙂

Przychodzi kolejny dzień… jakby nigdy nic, rano partner zapomina o ponurym wieczorze, robi śniadanie i udaje, że tematu nie było….;

hmmmm , znowu go kochasz, jest przecież wszystko dobrze, pewnie uniósł się dnia wczorajszego…

i tak przez kilka / kilkanaście lat……………….. 🙁

Tracimy czujność, traktujemy to jako normalność, bo przecież od długoletniego związku nie należy oczekiwać fajerwerków ……………..

Na pomoc przyszedł ustawodawca !

W końcu !

Wiele mówi się na temat przemocy domowej, o dramatach kobiet i dzieci, którzy spotykają się z agresją, a to sprawia że te w obawie o własne zdrowie i życie uciekają z własnego mieszkania.

Wszyscy doskonale wiedzą jak długo trwa proces o eksmisje. Nie każdy może czekać ….

Wprowadzone nowe regulacje prawne w znacznym stopniu ułatwią sytuacje ofiar przemocy .

I co istotne nie tylko ofiar przemocy fizycznej , ale też tej najtrudniejszej do udowodnienia psychicznej…

Osoba stosująca przemoc fizyczną, stanowiącą zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, będzie musiała bezzwłocznie opuścić mieszkanie; dostanie też zakaz zbliżania się do domostwa; sankcje natychmiast wyegzekwuje policja, a sądy w błyskawicznym trybie zajmą się sprawą.

Zmiany w prawie pozwalają natychmiastowo izolować sprawców od osób dotkniętych przemocą.

Nakaz opuszczenia mieszkania

Policja dostała zupełnie nowe uprawnienie. Funkcjonariusz podejmujący interwencję związaną z przemocą domową oceni, czy osoba stosując przemoc fizyczną stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Jeśli tak to policjant wyda nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy. Nakaz będzie egzekwowany ? łącznie z możliwością użycia środków przymusu ? bez względu na ewentualne twierdzenie sprawcy, że nie ma dokąd się wyprowadzić. Policjant wskaże mu placówki zapewniające miejsca noclegowe, np. schronisko dla bezdomnych. To jedyna opcja niemalże eksmisji na bruk.

Zakaz zbliżania się do mieszkania

Wobec sprawcy przemocy policjant będzie mógł również wydać zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Wydany nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do mieszkania będzie obowiązywał co do zasady przez okres dwóch tygodni. Na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może ten okres przedłużyć.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: