Altana ogrodowa. Domek letniskowy. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ?

Elżbieta Liberda        12 maja 2017        3 komentarze

Sezon działkowy tuż za rogiem i wielu właścicieli działek szuka sposobów na ich zagospodarowanie.

Częstym pomysłem jest postawienie altany gdzie możemy spędzić wolne chwile.

Jednak czy budowa takiego obiektu nie wymaga pozwolenia lub zgłoszenia do właściwego urzędu?

Prawo budowlane i status samej altany ulegają częstym i dynamicznym zmianom.

Altana rozumiana jest jako lekka budowla, często ażurowa, zazwyczaj o niskiej zabudowie, ale pozwalającej na swobodne przemieszczanie się, mająca za zadanie ochronę przed deszczem i słońcem oraz wykorzystywana w celach rekreacyjnych.

Obecne zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. zwalniają z obowiązku posiadania pozwolenia na budowę w przypadku domków letniskowych, budynków gospodarczych, oranżerii i ogrodów zimowych w formie oranżerii, garaży oraz altan.

Warto jednak pamiętać o tym, że taka altana musi być obiektem wolnostojącym, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki (art. 29 ust. 1 pkt 2d ustawy Prawo budowlane Dz.U. Dz.U.2016.290).

Taka budowa nie wymaga również zgłoszenia.

Warto zaznaczyć, że budowa altany o powierzchni przekraczającej 35 m2będzie już wymagać uzyskania pozwolenia budowlanego, a co za tym idzie sprawy formalne będą już znacznie bardziej skomplikowane.

Dzięki powyższym zmianom w prawie budowlanym nie tylko budowa ogrodowej altany została ułatwiona, ale też ustawa wprowadziła skrócenie terminu na wniesienie sprzeciwu do zgłoszeń budowy z 30 dni do 21 dni.

Ma to zapewnić przyspieszenie rozpoczęcia procesu inwestycyjnego w zakresie inwestycji na podstawie zgłoszenia.

Powyższe zmiany zostały wprowadzone w celu poprawy otoczenia prawnego dla przedsiębiorców i ułatwienia całego procesu budowlanego.

 

Podstawa prawna. – PRAWO BUDOWLANE:

Art. 29. [Budowy i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę] 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: 2d) 16 wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki; 4) altan działkowych i obiektów gospodarczych, o których mowa w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40 oraz z 2015 r. poz. 528);

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Arkadiusz Podsiadło 18 maja, 2017 o 13:49

Dobrze, że ten przepis został zmieniony. Znacznie ułatwi to organizację i projektowanie ogrodów 🙂

Odpowiedz

Edyta 25 maja, 2017 o 13:59

Małe altany nie powinny być tak ciężkie do wybudowania. W końcu wiele z altanek jest zbudowanych z drewna lub innych lekkich konstrukcji, które w razie czego można łatwo zburzyć, to naprawdę nie powinno być takie trudne i tak skomplikowane jak budowa domu.

Odpowiedz

Pluskwa Domowa 14 października, 2018 o 11:17

Bardzo ciekawy artykuł, przyda się na pewno. Mnie natomiast interesują przepisy odnośnie rozbudowy budynku na terenie wiejskim oraz przepisy dotyczące postawienia garażu (blaszak)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: