Co to jest intercyza i kiedy warto ją zawrzeć?

Elżbieta Liberda        05 czerwca 2024        Komentarze (0)

Intercyza co to jest? Brak zaufania czy odpowiedzialność?

Intercyza to umowa majątkowa między małżonkami, która pozwala na niestandardowy podział majątku.
Kiedy wstępujemy w związek małżeński i nie zawrzemy żadnej umowy, to z mocy prawa powstaje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.

Oznacza to, że w zasadzie wszystko co kupimy, zarobimy staje się wspólne. Mało tego, możemy odpowiadać nawet za długi małżonka.

Natomiast kiedy podpiszemy intercyzę, to tą sytuacje można zmienić.

Intercyza w większości przypadków zawierana jest jako umowa mająca za zadanie ustanowienie rozdzielności majątkowej, po to, aby np. każdy z małżonków swoim majątkiem mógł zarządzać samodzielnie, oraz po to, aby w przypadku ewentualnego rozstania nie było sporów co jest czyje.
A jak wiadomo, umowy piszę się na złe czasy.

Natomiast intercyza to nie tylko opcja na ustanowienie rozdzielności. Można także wskutek zawarcia takiej umowy ustrój majątkowy rozszerzyć.

Kiedy warto zawrzeć intercyzę?

  • Intercyza ustanawiająca rozdzielność majątkową może sprawdzić się w przypadku, gdy jeden z małżonków przed małżeństwem posiada znaczny majątek lub kiedy ma długi.
  • Sprawdzi się też idealnie, kiedy żona lub maż prowadzą ryzykowny biznes. Zabezpiecza i ogranicza ryzyko błędnych decyzji biznesowych partnera.

Intercyza ochroni też majątek jednego z małżonków w przypadku rozwodu lub separacji i pozwoli uniknąć ewentualnej sprawy o podział majątku wspólnego.

Wpływ intercyzy na dziedzicznie.
O ile w trakcie trwania małżeństwa rozdzielność ma wpływ na stosunki majątkowe małżonków, o tyle nie ma wpływu na prawo do dziedziczenia. Nie ogranicza ona tego prawa w przypadku śmierci żony czy męża.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: