Mieszkanie „z lokatorem”. Czy warto ?

Elżbieta Liberda        22 lutego 2024        Komentarze (0)

Mieszkanie „z lokatorem”.

Czy warto ?

Coraz więcej spraw kiedy właściciele nie mogą pozbyc się dzikiego lokatora.

Wczoraj rozmawialiśmy na ten temat w TVP Info.

Dziś kilka słów na ten temat.

Na rynku niemalże lawinowo do sprzedaży wystawiane są nieruchomości z „lokatorami”. To często uciążliwi mieszkańcy i właśnie dlatego podejmowana jest decyzja o sprzedaży mieszkania.

Pozorne deklaracje sprzedawców, że lokator się wyprowadzi, kiedy lokal zostanie zbyty, nie zawsze znajdują pokrycie w rzeczywistości. W takich sytuacjach decydującym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o zakupie takiego lokum jest często jego kusząca cena. Kupującemu wydaje się, że w sytuacji, gdy lokator nie będzie chciał się wyprowadzić, to w najgorszym wypadku wystarczy przeprowadzić postępowanie o opróżnienie lokalu zwane potocznie eksmisją i po problemie. Tak jednak nie jest!

Otóż w przypadku, kiedy lokator nie posiada innej nieruchomości i np. jest bezrobotny, przysługiwać mu będzie uprawnienie do najmu lokalu socjalnego, który powinna zapewnić gmina. Okres oczekiwania na taki lokal to z reguły kilka lat. Właściciel nieruchomości jest w tej sytuacji praktycznie bezradny, a na otarcie łez może wystąpić jedynie o odszkodowanie od gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego. To jednak wiąże się z kolejnym postępowaniem sądowym.

Przepisy polskiego prawa chronią najemców, niestety również tych nieuczciwych. Ponieważ uregulowania prawne uniemożliwiają tzw. „eksmisje na bruk”, często dochodzi do nadużyć w tym zakresie. Lokatorzy nierzadko działają z premedytacją, zdając sobie sprawę z tego, że gdy obejmą już lokal w posiadanie oraz podpiszą umowę, to trudno będzie się ich pozbyć, nawet kiedy przestaną płacić.

Niestety, rynek szarej strefy najemców działa coraz intensywniej. Umiejętnie korzysta przy tym z przywilejów, jakie gwarantują mu przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Z reguły nieuczciwi najemcy wybierają mieszkania o dużych metrażach i atrakcyjnie zlokalizowane. Płacą pierwszy czynsz, kaucję i na tym kończy się ich płynność finansowa. Właściciele lokali pozostają bezradni.

Chcesz wiedzieć jak się zabezpieczyć w umowie, jak weryfikować najemcę i jak czerpać satysfakcjonujące dochody z najmu koniecznie przyjdź na warsztaty 1 marca 2024r w Warszawie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: