NAJEM OKAZJONALNY nie tylko dla osób fizycznych .

Elżbieta Liberda        24 marca 2017        Komentarze (0)

Wciąż panuje przekonanie, że najem okazjonalny zastrzeżony jest jedynie dla tych którzy wynajmują mieszkanie nie będąc przedsiębiorcami czerpiącymi z najmu dochód.

Tak na szczęście już nie jest.

Otóż, najem okazjonalny lokalu wprowadzony ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 3, poz. 13), rzeczywiście kwalifikował go jako najem zawarty na czas określony (nie dłuższy niż 10 lat), gdzie wynajmującym mogła być tylko osoba fizyczna, która nie prowadziła działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.

Uniemożliwiało to korzystanie z tej formy wynajmu wszelkim podmiotom trudniącym się wynajmem zawodowo.

Dotyczyło to także tych, którzy inwestowali w nieruchomości pod wynajem, nawet jeśli byli właścicielami tylko „kilku” mieszkań.

 

23 listopada 2013 r., weszły w życie przepisy które rozszerzyły krąg podmiotów mogących skorzystać z przywilejów najmu okazjonalnego.

Zmieniono dotychczasowy model najmu okazjonalnego zastrzeżonego wyłącznie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali, na rzecz zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych, oraz bez względu na to, czy jest to działalność gospodarcza.

Od tej daty, z tego typu najmu skorzystać mogą deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe, gminy itp.

Warto zatem rozważyć zawieranie umów najmu właśnie w formie umów najmu okazjonalnego.

Ochrona jaką zapewnia przed „niechcianym” lokatorem warta jest tego aby uporać się z daleko idącymformalizmem w przedmiocie zawierania tego typu umów.

O tym jakie obostrzenia zawierają przepisy aby w ogóle umowa miała charakter umowy najmu okazjonalnego poczytasz tutaj – NAJEM OKAZJONALNY.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: