Warsztaty z ksiąg wieczystych. Sama praktyka !

Elżbieta Liberda        10 kwietnia 2023        Komentarze (0)


Po krótkim odpoczynku totalna petarda wiedzy!

Już 21 i 22 kwietnia kolejny zjazd Akademii.

Spotykamy się na praktycznych warsztatach z jednego z najistotniejszych zagadnień dla obrotu nieruchomościami, a mianowicie będziemy rozwalać na czynniki pierwsze kwestie  ksiąg wieczystych oraz umów w obrocie nieruchomościami.

To nie tylko elementarz dla każdego kto chce działać na rynku nieruchomości, ale przede wszystkim opcja do umiejętnego zabezpieczenia interesów swoich i klientów.

Jak wiecie rynek nieruchomości jest tylko na pozór bezpieczny.

Pojawiają się na nim także mało uczciwi gracze 😊

Nie jest tajemnicą, że aktualnie kwitnie proceder blokowania obrotu nieruchomościami, fikcyjnego obciążania nieruchomości i zadłużania się właścicieli.

O okazje naprawdę trudno.

Czasem coś co się „świeci” jest źródłem poważnych kłopotów.

Niektórzy wykorzystują regulacje prawne po to, aby np. obniżyć cenę czy udaremnić sprzedaż nieruchomości.

Robią to między innymi poprzez wpisywanie wzmianek w księgach wieczystych.

Już mówię o co chodzi.

Machanizm jest  prosty. Wystarczy, że w księdze wieczystej pojawi się jedna lub kilka wzmianek o często wyssanych z palca roszczeniach.

Co istotne, wniosek taki może złożyć każdy. Wystarczy dołączyć do niego np. pozew z brakami formalnymi ( np. brak opłaty, załączników itp. ) czy wniosek o zasiedzenie.  Sad wówczas, nie ma wyjścia, wzmiankę musi wpisać.

Z treści księgi nie wynika, czego konkretnie dotyczy ten wpis. Czy jest to jakieś konkretne roszczenie, czy dotyczy wpisu hipoteki czy np. ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu.

W wielu wypadkach wzmianki są istotne i zakup takiej nieruchomości może być niebezpieczny. Zdarza się jednak, że jest to tylko jakieś nic nie znaczące postępowanie.

Ale – gdy jest wzmianka, to transakcja nie korzysta już z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, czyli …. może być problematyczna.

I tu właśnie pole do popisu mają Ci, którzy chcą nieruchomość kupić taniej.

Umiejętna analiza akt księgi wieczystej może doprowadzić do tego, że większość rynku nie zainteresuje się taką nieruchomością, a ten który dobrze oceni ryzyko może ją najprościej mówiąc tanio kupić 😊

A dlaczego to tak wygląda?

Zgodnie bowiem z przepisami kodeksu postępowania cywilnego wykreślenie wzmianki o wniosku następuje dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia o odmowie dokonania wpisu lub odrzuceniu wniosku albo o umorzeniu postępowania, lub po uprawomocnieniu się zarządzenia o zwrocie wniosku. A to trwa …..  czasem nawet rok, dwa….

Z nadużywaniem instytucji wzmianki wielokrotnie spotykam się w mojej zawodowej praktyce.

Szczególnie w obrocie gruntami jest to częsta praktyka. Inwestorzy najpierw poprzez wpisanie wzmianki „blokują” transakcję, a następnie oferują zakup za niską cenę. Właściciel, który musi szybko sprzedać często godzi się na to nie do odrzucenia propozycje….

I właśnie między innymi o tym i wielu takich ciekawostkach porozmawiamy na praktycznych warsztatach z ksiąg wieczystych które poprowadzi razem ze mną referendarz sądowy i dwóch inwestorów.

Czyli informacje wprost w wokandy oraz z praktyki obrotu!

Ja już przygotowuje same takie smaczki, także uczestników czeka prawdziwy maraton praktycznej wiedzy.

Ci którzy jeszcze się nie zapisali muszą się mobilizować, bo zostało tylko kilka miejsc.

Zapisz się tu:

szkolenia@liberda.pl

 

 

 

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: