Rynek najmu. Najczęstsze błędy popełniane przy najmie mieszkań.

Elżbieta Liberda        13 września 2019        Komentarze (0)

Elżbieta Liberda w wywiadzie dla Rzeczpospolita .

Czy na rynku najmu jest gorąco?

Mieszkań szukają już studenci? Kto jeszcze?

Wakacje to doskonały okres nawynajmowanie nieruchomości na cele mieszkalne. Rzesze studentów poszukują lokum na rok akademicki. Lokali szukają także Ci którzy od września rozpoczynają nową pracę.

Właściciele chcę wykorzystać ten moment na korzystne ulokowanie kapitału. Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem cieszy się bowiem coraz większą popularnością.

Niestety, bardzo często wynajmujący zwracają uwagę jedynie na wysokość czynszu jaką oferuje najemca.

Nie weryfikują lokatora, podpisują w pośpiechu umowy znalezione w Internecie.

Brak należytego zabezpieczenia się w umowie przez właściciela w konsekwencji wykorzystują nieuczciwi najemcy.

 

Czy uaktywnili się także oszuści? Klienci szukający mieszkań na wynajem nadal padają ich ofiarą? Lista pokrzywdzonych się wydłuża?

 

Kiedy na rynku dużo się dzieje ludziom przychodzą do głowy pomysły na ?łatwy? pieniądz. Rozwija się tzw. ?handel adresami? które nie istnieją, albo są to oferty nieaktualne. Wygląda to zazwyczaj w ten sposób, że potencjalny najemca, aby mógł obejrzeć mieszkanie musi już na dzień dobry zapłacić zaliczkę albo opłatę rezerwacyjną. Ogłoszenia są sformułowane tak, że wydają się wyjątkowo atrakcyjne ze względu na cenę i lokalizację. Wielu wpłaca nie małe kwoty, a potem okazuje się, że pukają do mieszkania którego właściciel jest zaskoczony i twierdzi, że nigdy nie było wystawione do najmu.

 

Nieuczciwie potrafią działać także biura nieruchomości. Tu sytuacja wygląda podobnie. Firmy życzą sobie, aby za samo przekazanie adresu (czasem ofert już nieaktualnych) zapłacić.

Korzystając z usług pośredników zawsze należy zadbać o zawarcie umowy pośrednictwa w której dokładnie będzie określone za co odpowiada pośrednik i za co płaci klient. Profesjonalny pośrednik z pewnością zadba o to, aby transakcja była udana.

Pokrzywdzonych osób przybywa, a odzyskanie pieniędzy jest niezwykle trudne.

 

Jacy klienci, z jakimi sprawami, trafiają do Pani kancelarii? Jak zostali oszukani/naciągnięci?

Najpoważniejsze problemy mają właściciele mieszkań, którzy poprzez błędy przy formułowaniu umów najmu nie tylko nie otrzymują należnego im czynszu, ale niejednokrotnie fundują sobie lokatora na wiele lat, którego to nie można się pozbyć. Rynek ?szarej strefy? najemców działa intensywnie. Tzw. ?mafia lokatorska? to wcale nie wymysł mediów, ale rzeczywistość. Umiejętnie korzystają z przywilejów jakie gwarantuje im prawo. Wybierają atrakcyjne lokalizacje i duże metraże. Płacą pierwszy czynsz, kaucję i na tym kończy się ich płynność finansowa. Właściciele lokali pozostają bezradni. Pozostaje sprawa o eksmisje i w najgorszym wypadku wieloletnie oczekiwanie na lokal socjalny który zapewnić ma gmina.

Duża ilość spraw to kłopoty, kiedy najemca znika. Bywa, że lokatorzy porzucają lokale, które często zniszczyli, a wcześniej wpłacona kaucja nie wystarcza na pokrycie szkód. Trudne bywa ich odnalezienie i prowadzenie ewentualnej sprawy sądowej.

Na co uważać, wynajmując mieszkanie? Co sprawdzać, słowem – jak się nie dać oszukać?

Podstawą jest dobra umowa najmu. Chroni zarówno najemcę jak i właściciela.

Prawo daje możliwości zabezpieczenia się przed trudnymi sytuacjami jak np. brak możliwości usunięcia z lokalu nierzetelnego najemcy. Jest to chociażby możliwość zawieraniaumów najmu okazjonalnego.

Koniecznie należy zweryfikować możliwości finansowe najemcy, pobrać kaucję oraz zapewnić sobie uprawnienie do kontroli stanu lokalu. Bezwzględnie, poza umową, spisać trzeba protokół przekazania lokalu. Ten dokument stanowić będzie podstawę przy rozliczaniu pobranej przez właściciela kaucji.

Najem to wbrew pozorom wcale nie taka prosta sprawa. Brak czujności może być bolesny finansowo zarówno dla właścicieli mieszkań jak i najemców.

 

link do artykułu w Rzeczpospolita -https://www.rp.pl/Mieszkaniowe/307309905-Kwitnie-handel-fikcyjnymi-adresami.html

Elżbieta Liberda

Radca prawny

Kancelaria Radcy Prawnego Lex Perfecta Elżbieta Liberda

 

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: