Jak ominąć pośrednika?

Elżbieta Liberda        27 maja 2024        Komentarze (0)

  • Jak ominąć pośrednika?
  • Jak nie zapłacić prowizji?
  • A może jak to zrobić żeby uzyskać kontakt do sprzedawcy omijając biuro!?

To tylko krótki zestaw pytań jakie możemy znaleźć w często wpisywanych w wyszukiwarkę frazach. Są też facebookowe grupy, gdzie tego typu rady są udzielane.

Skandal! Tak! Zgadzamy się!

Chyba nie pójdę zbyt daleko, kiedy nazwę to wprost – próba oszustwa!

A kiedy to się zadzieje i ktoś pominie celowo pośrednika – czy znamiona czynu zabronionego są wyczerpane ? – to zależy … – tylko jak to udowodnić ?

Z problemami omijania pośredników, przekazywania sobie adresów, braku zapłaty wynagrodzenia bardzo często zwracają się do mojej kancelarii agenci.

Ostatnio nawet w naszym biurze (bo jak wiecie poza kancelarią, prowadzimy z Piotrem Turalskim agencję nieruchomości), mieliśmy taką sytuację że:

  • Mamy zawarta umowę na wyłączność , publikujemy adres itp. domu w Lublinie
  • Dzwoni klient zainteresowany – agent mówi zapraszam na prezentację, ale musimy podpisać protokół prezentacji – zainteresowany nie wiedzieć czemu mówi nie! Nic nie podpisze!
  • Agent – słusznie odmawia oględzin, bo nie może wpuścić do domu naszego klienta niezidentyfikowanej osoby!
  • Co się dzieje – zainteresowany udaje się pod adres i wykrzykuje pod domem – „czy nieruchomość jest na sprzedaż”?!

O takich atrakcjach jeszcze Wam napiszemy, a ja teraz spieszę z podpowiedzią jak nie dać się oszukać!

Po pierwsze umowa! Ale nie taka z Internetu tylko ta indywidualnie przygotowana dla Twojego biura i dla danej nieruchomości i Klienta!

Zawsze wyłączność! Praca na umowę otwartej, czy zwykłej (nie ważne jak ją nazwiecie) to w zasadzie zawsze ryzyko, że jak klient zechce ominąć pośrednika to mu się to uda!

Zobowiązanie do zachowania w poufności przekazanego adresu pod rygorem zapłaty kar umownych

Wyraźne wskazanie w umowie pośrednictwa, że jeśli ktoś kto chce oglądać nieruchomości, a nie chce podpisać „ adresówki” to macie prawo odmówić prezentacji – to ważne żeby nie ryzykować, że kiedy odmówicie to „ktoś” będzie sugerował, że pośrednik działa nią niekorzyść sprzedawcy.

Precyzyjne opisanie co oznacza wyłączność! Że nawet jeśli Klient zjawi się sam u sprzedawcy to za czynności pośrednictwa będzie trzeba się rozliczyć.

Zabezpieczenie się na okoliczność wycofania nieruchomości ze sprzedaży!

No i absolutna konieczność – załączniki do umowy! Ich brak może spowodować że pomimo wykonanej pracy możesz nie dostać nic …

Także papirologia to podstawa!

To fundament dobrej współpracy pomiędzy Klientem a Pośrednikiem!

I właśnie o dokumentacji w agencji nieruchomości powiemy już podczas szkolenia online 10 czerwca razem z Piotrem Turalskim. Nie ma lepszej opcji niż wiedzą od praktyka – eksperta pośrednictwa i radcy prawnego specjalizującego się w prawie nieruchomości! Razem mamy ponad 30 lat doświadczenia

Musicie być z Nami, a zabezpieczymy Waszą firmę nie tylko przed nieładnymi zachowaniami klientów, ale też damy praktyczne wskazówki jak przygotować dokumentację, aby była łatwa w stosowaniu, nie „straszyła” , ułatwiała pracę a nie dostarczała dodatkowych obowiązków i uciążliwego stosowania!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: