3 lata więzienia za nękanie lokatorów ! Czyli jeszcze większa ochrona dla najemcy !

Elżbieta Liberda        20 sierpnia 2016        6 komentarzy

O tym, że przepisy prawa polskiego ustawiają lokatorów w zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji już wiele razy pisałam ? Dla przypomnienia o problemach z pozbyciem się problematycznego najemcy poczytać możecie tutaj – Pułapki w umowach najmu lokali mieszkalnych

Ale ? Ustawodawcy było wciąż mało ?

Pomimo, iż – w mojej przynajmniej ocenie – uprawnienia lokatorów i tak są olbrzymie w porównaniu do tego co ?może? właściciel, twórcy prawa poszli jeszcze o krok dalej.

W styczniu 2016r weszły w życie przepisy ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy ? Kodeks karny, ustawy ? Prawo budowlane oraz ustawy ? Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. 2015 nr 0 poz. 1549 2016.01.07 ).

Jak poczytać możemy w komunikatach nowelizacja „jest reakcją ustawodawcy na zachowania właścicieli nieruchomości, którzy dążąc do uzyskania władztwa nad mieszkaniami utrudniają lokatorom korzystanie z zajmowanych mieszkań, najczęściej poprzez wyłączanie prądu lub ogrzewania, odcinanie dostępu do wody, dewastowanie budynku, zanieczyszczania oraz niszczenia jego części wspólnych np. poprzez usuwanie drzwi i okien”.

Niestety, nikt nie wpadł na to, że tylko niewielki odsetek takich ?niepłacących? lokatorów to ludzie naprawdę biedni, schorowani?

Prowadząc szereg tego typu spraw [to naprawdę plaga dzisiejszych czasów i ogromny kłopot właścicieli nieruchomości] – dosłownie kilka razy zdarzyło mi się, że do niepłacenia czynszu zmusiła kogoś trudna sytuacja życiowa. Oczywiście taka ? której na własne życzenie sobie lokator nie zafundował ?

Właściciele nieruchomości – na które wielokrotnie ciężko pracowali – niestety, nie mogąc poradzić sobie w sposób wydawało by się najprostszy, a mianowicie udając się do sądu po wyrok eksmisyjny sięgali rzeczywiście po inne ?metody??.

I oczywiście nie można tu generalizować, ale większość z nich decydując się na odłączenie mediów czy też wprowadzenie ?hałaśliwych studentów? robiła to z desperacji? – nie mogli już dłużej utrzymywać lokatora.

Od stycznia tego roku za tego typu zachowanie można trafić ?za kraty?.

Nowelizacja kodeksu karnego wprowadziła karę za nowy typ przestępstwa – stosowanie wobec kogoś innej przemocy niż bezpośrednia w sposób uporczywy lub „istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego”.

Będzie za to groziło do trzech lat więzienia. Takie przestępstwo ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego.

Poniżej dokładne brzmienie przepisu:

Art. 191 k.k. [Zmuszanie do określonego zachowania. Utrudnianie korzystania z lokalu mieszkalnego]

§ 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 1a. Tej samej karze podlega, kto w celu określonym w § 1 stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego.

 

Nie wdając się w literalną analizę tego przepisu już na pierwszy rzut oka widać brak precyzji legislacyjnej – bo cóż to oznacza – ZAJMOWANEGO LOKALU MIESZKALNEGO ! ?

Brak określenia charakteru korzystania z lokalu przez ustawodawcę, zgodnie z literalną a także systemową wykładnią tego artykułu ? ochronę prawnokarną daje również osobom zajmującym lokal niezgodnie z prawem!

Ale to nie koniec niespodzianek….

Zmiany też dotyczą przepisów prawa budowlanego oraz kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Do ustawy Prawo budowlane dodano m.in. przepis, zgodnie z którym budynki powinny być w czasie ich użytkowania poddawane kontroli w przypadku zgłoszenia przez lokatorów dokonania „nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń”.

Natomiast w razie stwierdzenia takich naruszeń, których charakter uniemożliwia lub znacznie utrudnia użytkowanie w celach mieszkalnych, organ nadzoru budowlanego nakaże przywrócenie stanu poprzedniego.

Decyzja taka podlega natychmiastowemu wykonaniu, natomiast osoba, która nie zastosuje się do decyzji będzie mogła zostać ukarana mandatem w wysokości do 2 tys. zł.

I coś na deser – nie przeprowadzenie kontroli obiektu przez jego właściciela lub zarządcę, gdy zgłoszono, że w obiekcie dokonano nieuzasadnionej ingerencji lub naruszenia stanie się wykroczeniem.

A co Wy myślicie o tych przepisach? Zapraszam do dyskusji.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

łukasz 3 września, 2016 o 15:21

ale absurd
ktoś przebywa nielegalnie w moim mieszkaniu i nie mogę nawet odłączyć prądu bo zostanę ukarany…
czyli jeszcze mam płacić rachunki za tę osobę ….

Odpowiedz

Elżbieta Liberda 4 września, 2016 o 08:13

Niestety, z pkt widzenia obowiązujących przepisów ochrona prawna najemców jest bardzo szeroka … Dlatego tak ważna jest treść umowy najmu.

Odpowiedz

łukasz 4 września, 2016 o 08:28

no ale przecież takiej sytuacji jak opisałem się nie uniknie (chyba że najem okazjonalny), bo w innych wypadkach jak ktoś nie będzie chciał opuścić lokalu, to zanim zakończona zostanie procedura eksmisji, to przez ten czas, będę musiał rachunki za tę osobę opłacać. czy się mylę i można to w umowie jakoś uregulować?

Odpowiedz

Anna 10 października, 2016 o 14:03

Przyznam, że sama miałam w tym roku do zainwestowania sporą gotówkę i myślałam o mieszkaniu, ale patrząc na to, jak duże jest ryzyko ewentualnych problemów z nieuczciwym najemcą, wolę mieć te 2,5 proc. na lokacie, a przynajmniej mniej stresu. Przepisy doprowadziły do tego, że ludzie zwyczajnie boją się kupować mieszkania pod wynajem.

Odpowiedz

Elżbieta Liberda 30 października, 2016 o 10:11

Pani Anno, nie chciałabym żeby zabrzmiało to jak „naciąganie” na korzystanie z usług prawników ale uważam, że jeśli podejdzie się do tematu odpowiedzialnie z odpowiednim wsparciem prawnika znającego się na temacie oraz rzetelnego Biura Nieruchomości to naprawdę jest to doskonały sposób na zapewnienie sobie tzw. pasywnego dochodu.
Przepisy nie są korzystne dla właścicieli mieszkań, ale jeśli inwestuje Pani w mieszkanie pod wynajem to jest kilka furtek prawnych umożliwiających poradzenie sobie z lokatorem. Proszę śledzić bloga. Niebawem zamieszczę kilka podpowiedzi. Pozdrawiam !

Odpowiedz

ania 29 kwietnia, 2018 o 11:57

ustawodawca nie mial chyba pojecia co tworzy. albo celow chce wprowadzic 'janosikowe’ do ustawy. ci, ktorzy wynajmuja lokal maja zapewnic byt tym ktorzy go nie maja i kombinuja. brak slow. gdzie tu ochrona wlasnosci. przepis mega niekonstytucyjny!!! ten przepis powinien chronic ofiary czyscicieli kamiec a nie oszustow, ktorzy w super warunkach zyja na koszt innych.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: