W postępowaniu o zniesienie współwłasności nie tylko wyodrębnia się lokale, ale dokonuje się również wszelkich rozliczeń miedzy współwłaścicielami związanymi, z dzieloną nieruchomością .
Wniosek o dokonanie tego typu rozliczeń należy pamiętać, iż trzeba to zgłosić już w postępowaniu o zniesienie współwłasności – bo później – po jego zakończeniu „nie można” 🙂
Wielu, nawet profesjonalistów z sektora rynku nieruchomości, nie specjalnie orientuje się o co w tym wszystkim chodzi, często myląc terminologie czy też metody w jaki sposób Sąd dokonuje rozliczeń.
Zatem na początku elementarz pojęć z którymi spotkamy się w trakcie rozliczeń w postępowaniu o zniesienie współwłasności 🙂
Na pozór niby proste, a jednak wcale nie takie oczywiste …
Zaś błędna interpretacja czy też błędnie sformułowane żądanie może bardzo słono kosztować ……
Pożytki to np. dochody z najmu jakie współwłaściciel przed zniesieniem współwłasności pobierał od najemców, którym wynajął lokal jaki miał w posiadaniu.
Korzyści to sytuacja gdzie współwłaściciel przed zniesieniem współwłasności sam zajmował lokal, który miał w posiadaniu, a więc uzyskiwał korzyści bo nie płacił czynszu, gdyby musiał sam dla siebie wynająć lokal.
Pożytki i korzyści rozliczane są według wielkości udziałów.
W postępowaniu sądowym wartości pożytków i korzyści wyliczone są przez biegłego sądowego z zakresu wyceny nieruchomości.
Dochodzone są tylko na wniosek współwłaścicieli, tak samo zresztą jak i przy umownym zniesieniu współwłasności.
Natomiast czym innym są spłaty i dopłaty.
Dopłaty występują wtedy, gdy dany współwłaściciel otrzymuje lokal o większej wartości w „złotówkach” niż rzeczywista wartość jego udziału.
Wtedy dokonuje dopłat na rzecz innych współwłaścicieli.
Spłaty to sytuacja, gdy dany współwłaściciel nie otrzymuje żadnego lokalu, ale za to otrzymuje „pieniądze” od innych współwłaścicieli w takiej wysokości jaka jest wartość jego udziału.
Największe ryzyko w zakupie udziałów jest w sytuacji, gdy kupimy „za mało? udziałów w stosunku do wartości lokalu ( * tu uwaga – kiedyś było do w stosunku do powierzchni – ale linia orzecznicza się zmieniła ) jaki objął w posiadanie.
Wówczas kiedy mamy bardzo mało udziałów, to w postępowaniu sadowym możemy nie uzyskać na własność tego lokalu, nawet pomimo długoletniego użytkowania go, a od innych współwłaścicieli Sąd zasądzi spłaty.
Jeżeli natomiast przy małym udziale otrzymamy na własność lokal, to z tytułu dopłat , pożytków, korzyści możemy zostać zobowiązani do zapłaty niekiedy bardo wysokich kwot.
Uwaga na przedawnienie !
Istotne jest, że samo roszczenie o zniesienie współwłasności nie przedawnia się. Nie dotyczy to jednak rozliczeń !
Sądy przyjmują, że roszczenie z tytułu rozliczenia pożytków przedawnia się w okresie 3 lat, zaś z tytułu rozliczenia korzyści 10 lat od dnia złożenia wniosku o zniesienie współwłasności.
A kiedy nie można dochodzić rozliczeń z tytułu pożytków i korzyści ?
Jeżeli inni współwłaściciele zgodzili się na korzystanie z lokali / lokalu przez danego/ danych współwłaścicieli, to nie mogą dochodzić zapłaty z tytułu pożytków i korzyści. Pomocne będzie tu dokonanie podziału quoad usum.
Nie dotyczy to jednak dopłat.
Korzyści z nabycia udziałów.
Dokonując zakupu udziałów należy liczyć się z konsekwencjami w postaci konieczności rozliczeń z pozostałymi współwłaścicielami w przypadku ewentualnego postępowania o zniesienie współwłasności.
Dokonując zakupu należy zwracać szczególną uwagę na wielkość nabywanego udziału, a przy świadomym nabyciu małego udziału trzeba mieć w perspektywie konieczność dopłat i zapłaty z tytułu pożytków i korzyści.
Natomiast przy odpowiednio dużym udziale w nieruchomości śmiało można korzystać ?zajmować lokal , bez zagrożeń wymienionych wcześniej.
Czasem zakup udziałów może być tzw. złotym strzałem. Warto jednak skorzystać z pomocy profesjonalistów przy tego typu inwestycji.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam. Pani Mecenas chodzi o opisane przedawnienie roszczenia rozliczenia pożytków 3 lata. Sprawa wygląda tak że Sądy jednak przyjmują za zasadne rozliczyć wynikające pożytki między współwłaścicieli. Nadmienione sprawy w Sądzie trwają niekiedy więcej niż 10 lat. Sprawa jednej Krakowskiej Kamienicy tam rozliczono pożytki po 20 latach
Dzień dobry,
na łamach bloga nie udzielam doradztwa prawnego w sprawach indywidualnych. Zachęcam do kontaktu z prowadzoną przeze mnie Kancelarią – tel. 607-504-320.