Zadatek za nieruchomość a koronawirus

Elżbieta Liberda        19 marca 2020        7 komentarzy

Sytuacja na rynku nieruchomości nie wygląda kolorowo.

Coraz więcej osób zgłasza się do nas z pytaniem co zrobić w sytuacji gdy mają podpisaną umowę przedwstępną, a termin zawarcia umowy przyrzeczonej upływa niebawem. Z przyczyn oczywistych ? zamknięte Urzędy, Sądy, Spółdzielnie itd. nie są w stanie sfinalizować transakcji bo np. nie mają wymaganych do umowy przenoszącej własność dokumentów. A nawet jeśli mają to wiele Kancelarii notarialnych nie pracuje?.. Powstaje zagadnienie – co dzieje się wówczas z zadatkiem ?

W takim wypadku zadatek podlega zwrotowi.

Następuje to na mocy art. 394§3 który stanowi, że gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony zadatek powinien być zwrócony.

Obecna sytuacja niewątpliwie daje możliwość do skorzystania właśnie z tego przepisu. Ale czy zawsze nam o to chodzi ? Raczej nie, przecież kupujący chce nabyć nieruchomość. Aby zagwarantować sobie możliwość jej nabycia w terminie późniejszym nie pozostaje nic innego jak aneksowanie umowy przedwstępnej i wskazanie innego terminu na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Jeśli tego nie zrobimy sprzedawca będzie jedynie zobowiązany do zwrotu zadatku natomiast w terminie późniejszym będzie mógł sprzedać nieruchomość komuś innemu.

Oczywiście kupujący nie może domagać się zadatku w podwójnej wysokości bo jak wcześniej wspomniano do umowy nie dojdzie wskutek okoliczności za które nikt odpowiedzialności nie ponosi.

Podsumowując, czym prędzej zawierajmy aneksy z odpowiednio długim terminem na zawarcie umowy przenoszącej własność bo kto wie ile obecna sytuacja się utrzyma.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Alicja 15 kwietnia, 2020 o 16:02

dziękuję za artykuł. Mam taki właśnie problem – ale właściciel nie chce zwrócić mi zadatku. Czy w tym przypadku kierować sprawę do sądu?

Odpowiedz

Elżbieta Liberda 20 kwietnia, 2020 o 15:54

w celu udzielenia odpowiedzi na to pytanie musialabym przeanalizowac umowe przedwstępną, proszę o kontakt – 607504320

Odpowiedz

Kasia 24 kwietnia, 2020 o 12:13

A co w przypadku kiedy kupujący podpisał umowę przedwstępną w połowie marca (pandemia już była w Polsce), dostał kredyt ale chce zrezygnować w kupna – strata umowy zlecenie, ale główne źródło dochodu nadal obecne. Czy można uzyskać zwrot zadatku?

Odpowiedz

Elżbieta Liberda 24 kwietnia, 2020 o 13:03

w mojej ocenie nie

Odpowiedz

Michal 16 maja, 2020 o 14:10

Witam
Proszę o pomoc.
Na początku marca podpisałem umowę przedwstępną na sprzedaż mieszkanie, kupująca wpłaciła zadatek.
W chili obecnej zbliża się termin podpisania umowy właściwej, a kupująca chcę zwrotu całości zadatku i rezygnuje z
zakupu w związku z pandemią.
Czy w obecnej sytuacji, jestem zobowiązany do zwrotu zadatku jeśli to kupująca odstępuje od umowy?
Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz

Elżbieta Liberda 18 maja, 2020 o 16:42

Dzień dobry,
na łamach bloga nie udzielam doradztwa prawnego w sprawach indywidualnych. Zachęcam do kontaktu z prowadzoną przeze mnie Kancelarią ? tel. 607-504-320.

Odpowiedz

Elżbieta Liberda 25 grudnia, 2020 o 12:56

nie widzę treści umowy, ale co do zasady nie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: