Dlaczego specjalizuję się w inwestowaniu w udziały?

Elżbieta Liberda        29 kwietnia 2024        Komentarze (0)

Dlaczego wybrałam udziały ?

Dlaczego od lat działam w tym obszarze dzieląc się wiedzą?

Dlaczego to właśnie w tej dziedzinie prawa nieruchomości się wyspecjalizowałam?

Inwestowanie w udziały to jedna z najbardziej opłacalnych form pomnażania kapitału.

Choć nie są to najłatwiejsze inwestycje, to przy znajomości przepisów prawnych i praktycznej strony tego typu transakcji gwarantują spektakularne zyski.

Inwestując w udziały – jeśli poznasz tą niszową i trudną tematykę:

  • nie masz wielu konkurentów,
  • możesz stosować różne strategie inwestycyjne i zarabiać na wiele sposobów – np. początkowo osiągać dochód z wynajmu lokalu który obejmiesz w posiadanie kupując udział, podczas gdy jednocześnie skupujesz pozostałe udziały od innych współwłaścicieli, przeprowadzasz postępowania spadkowe czy znosisz współwłasność
  • masz dużo niższy próg wejścia do inwestycji. Udział w nieruchomości można kupić czasem nawet za kilkaset złotych
  • od bycia właścicielem niewielkiego udziału możesz stać się w niedługim czasie właścicielem całej kamienicy
  • flip na udziale zaskoczy Cię stopą zwrotu.

Inwestowanie w udziały kojarzy się z kamienicami. I owszem, w wielu kamienicach nie ma wyodrębnionych lokali i istnieje współwłasność w częściach ułamkowych.

Udziały jednak kupować można w każdej nieruchomości, w mieszkaniu, domu, działce czy lokalu. Każda z tych opcji może wygenerować zysk.

Najczęściej współwłasność, a tym samym możliwość nabycia /sprzedaży udziału, powstaje wskutek dziedziczenia i rozwodu. Każdy współwłaściciel może wówczas co do zasady rozporządzać swoim ułamkiem.

Ponieważ wielokrotnie interesy współwłaścicieli nie są spójne, wiele osób nie jest zainteresowanych zarządzaniem taką nieruchomością czy znoszeniem współwłasności za jakiś czas, to wówczas może być to okazja aby nabyć taki udział po korzystnej cenie.

A kiedy wiemy jakimi prawami rządzi się współwłasność możemy na tym nieźle zarobić.

Powodzenie inwestycji zależy jednak od umiejętnego wykorzystywania przepisów, praktyki i kreatywności inwestora. Ten model inwestowania wymaga eksperckiej wiedzy. Przy inwestowaniu w udziały nie wszystkie ryzyka od razu da się rozpoznać.

Sama znajomość przepisów, nawet doskonała, na nic się zda bez odpowiedniej praktyki, umiejętnego obejmowania w posiadanie, czy zbadania struktury współwłasności.

Taką jednak zdobyć można tylko poprzez realizację transakcji. Rozpoczynając swoją przygodę z udziałami warto skorzystać początkowo z pomocy profesjonalisty lub osoby która ma już w tym doświadczenie.

Potrzeba bowiem nie tylko doskonałej znajomości prawa, ale także sporo sprytu. Tu bowiem nie tylko czynności natury formalnoprawnej mają znaczenie, ale przede wszystkim natury faktycznej związanej z umiejętnym zrobieniem due diligence nieruchomości oraz późniejszym objęciem w posiadanie lokalu.

Zacznijmy zatem od początku, wyjaśniając co to w ogóle jest udział.

Ta na pozór oczywista kwestia okazuje się, że przy błędnym zrozumieniu może powodować wiele problemów. Udział wyraża zakres uprawnień współwłaściciela względem wspólnej rzeczy i jest szczególnym rodzajem własności, nie zaś odrębnym typem prawa.

„Udział” jest prawem, które należy wyłącznie do współwłaściciela. Innymi słowy, współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela.

Każdy ze współwłaścicieli ma prawo do całej rzeczy, ograniczone jedynie takim samym prawem pozostałych współwłaścicieli.

Żadnemu ze współwłaścicieli nie przysługuje prawo do fizycznie wydzielonej części rzeczy.

Jeśli nawet podzielono rzecz do korzystania (quoad usum), to ma to jedynie wpływ na sposób wykonywania uprawnień przez poszczególnych współwłaścicieli. Nie zmienia natomiast faktu, że nadal zachowujemy prawo do całej rzeczy.

Jeśli interesujesz się takimi transakcjami, chcesz kupować lub sprzedawać udziały a może pośredniczyć lub doradzać w tym obszarze – zapraszam do współpracy.

Chętnie podzielę się z Tobą moją wieloletnią praktyką zawodową, doświadczeniem przy prowadzeniu takich transakcji zarówno jako prawnik, pośrednik i inwestor.

Napisz lub zadzwoń do mnie. Porozmawiamy i ocenisz czy to sektor rynku dla Ciebie – tel. 509 782 009.

(konsultacje dziś od 18.30 – 20.00 ) ! Tak w niedzielę – bo nasze warsztaty z udziałów już 17 maja i jeśli uznasz, że chcesz się w tym kierunku rozwijać to zaproszę Cię do mojej grupy Akademii Prawa Nieruchomości gdzie podnosimy regularnie swoje kwalifikacje i wspieramy się oraz edukujemy tak, aby działać w nieruchomościach skutecznie, dochodowo i legalnie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: