Nieruchomości w klamrach prawnych: Ryzyka związane z upadłościami.

Elżbieta Liberda        11 grudnia 2023        Komentarze (0)

Witajcie na kolejnym wpisie pełnym mądrości i praktycznych wskazówek z zakresu prawa nieruchomości! Dziś poruszymy temat, który często pomijany, a równocześnie kluczowy dla każdego inwestora – ryzyka związane z upadłościami. Zanim jednak zanurzymy się w szczegółach, przypominam: „Czytajcie i uczcie się, bo grzech zaniechania może nie być odpuszczony.” 😊

Ostatnio coraz częściej mówi się o upadłościach, stając się wręcz modnym trendem. Szkolenia, zakupy wierzytelności, poszukiwanie okazji u syndyków – to wszystko brzmi ekscytująco, ale wiedza prawna staje się kluczowym elementem udanej inwestycji. Dlaczego? O tym właśnie dzisiaj.

Szanowni Inwestorzy, kupujący „okazje” jest kilka przepisów, które mogą istotnie zaburzyć Wasze plany.
Pamiętajcie zatem! Czynności prawne upadłego dotyczące mienia wchodzącego do masy upadłości są nieważne. I jaki to ma wpływ na obrót nieruchomością – ogromny! Dlaczego – bo jeśli kupisz nieruchomość od kogoś kto np. 3 m-ce wcześniej złożył wniosek o ogłoszenie upadłości i kupisz to po „okazyjnej” cenie to raczej lipa z tematu i to po całości.

Dlaczego?
Bo bezskuteczne w stosunku do masy upadłości są czynności prawne dokonane przez upadłego w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, którymi rozporządził on swoim majątkiem, jeżeli dokonane zostały nieodpłatnie albo odpłatnie, ale wartość świadczenia upadłego przewyższa w rażącym stopniu wartość świadczenia otrzymanego przez upadłego lub zastrzeżonego dla upadłego lub dla osoby trzeciej.

Niektórzy kombinują trochę w umowach – ale zapominają, że postanowienia umowy zastrzegające na wypadek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub ogłoszenia upadłości zmianę lub rozwiązanie stosunku prawnego, którego stroną jest upadły, są nieważne oraz że postanowienie umowy, której stroną jest upadły, uniemożliwiające albo utrudniające osiągnięcie celu postępowania upadłościowego jest bezskuteczne w stosunku do masy upadłości.

Warto też pamiętać o tym, że kiedy chcemy zabezpieczyć się na nieruchomości to Sędzia-komisarz na wniosek syndyka uzna za bezskuteczne w stosunku do masy upadłości obciążenie majątku upadłego hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym lub hipoteką morską, jeżeli upadły nie był dłużnikiem osobistym zabezpieczonego wierzyciela, a obciążenie to zostało ustanowione w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości i w związku z jego ustanowieniem upadły nie otrzymał żadnego świadczenia.

Podczas warsztatów planowanych na 12 stycznia 2024 r. opowiem Wam o ryzykach i pokażę, jak na nich zarabiać. Pamiętajcie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego bądźcie z nami, śledźcie mój fanpage, bloga, kanał na YT, a także dołączcie do warsztatów, aby dowiedzieć się więcej.

Czytajcie uważnie, czerpcie z tej wiedzy, a jeśli pojawią się wątpliwości – śmiało dzwońcie lub piszcie. Zapraszam serdecznie do udziału w bezpłatnym webinarium już jutro tj. 12.12 g. 19:00, na którym będę rozwijać ten temat. Zapisy dostępne tutaj: Link do webinarium.

Z pozdrowieniami,

Ela

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: