Rynek najmu okiem praktyka.

Elżbieta Liberda        05 września 2022        Komentarze (0)

 

W prasie i mediach huczy od informacji na temat rynku najmu. Większość to niestety „nagłówkowy bełkot” i spekulacje. Jak jest w rzeczywistości ?

Zawsze możecie na mnie liczyć i na szczerą opinie !

O taką też zostałam poproszona przez POLSAT NEWS !  I już w czwartek będziecie mogli posłuchać reportażu.

A tymczasem wklejam tekścik który przygotowując się do wystąpienia popełniłam.

 

Faktem powszechnie znanym stało się to, że o kredyt trudno i raczej nic w tym zakresie się nie zmieni.

Informacja z „pierwszej ręki” – od 2 miesięcy w księgach wieczystych dokonuje się więcej wykreśleń hipotek niż wpisów!

Jak mówi jeden z referendarzy – to pierwsza taka sytuacja od lat !

Czyli – ludzie kredyty spłacają – bojąc się rosnących rat, ale nie zaciągają nowych ….

Potrzeby mieszkaniowe jednak nie zmalały. A więc  – kręci się najem.

Czy jednak to prawda, że czynsze znacznie wzrosły ? Czy ciężko o dobre lokum do wynajęcia …

 

Co wpływa na cenę:

Lokalizacja

Standard

Wyposażenie

Termin i warunki zawarcia umowy – część właścicieli woli wynająć na dłużej i sprawdzonemu najemcy nawet kosztem obniżenia czynszu.

 

LUBLIN i okolice

KAWALERKI I DWA POKOJE

W zależności od lokalizacji ceny kawalerek wahają się średnio od 1400 zł do 2500 zł plus opłaty za media.

Oczywiście można znaleźć oferty odchylające się nieco od uśrednionych cen czyli np. oferty wynajmu za 1000 zł plus rachunki czy też 3000 zł plus rachunki, ale są one uwarunkowane szczególnymi parametrami typu np. nieruchomość bezczynszowa w gorszej lokalizacji, z ogrzewaniem elektrycznym lub też w przypadku tych droższych prestiżowe osiedle w centrum miasta, w apartamentowcu z udogodnieniami jak siłownia w budynku, taras etc.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku dwóch pokoi – tutaj ceny średnio: od 1500/1700 zł do 3500 zł.  

Coraz więcej mieszkań ma dobry standard – to oczywiście dyktuje cenę. Kończą się czasy wynajmu brzydkich i brudnych mieszkań.

Nawet dobra lokalizacja i niska cena nie przekonuje najemców aby zamieszkać w „sfatygowanej” nieruchomości.

Dość wysokie czynsze utrzymują się za wynajem pokoi.

Wpływ na to ma rosnące zapotrzebowanie na tzw. kwatery pracownicze. Na lubelszczyznie wiele firm z Ukrainy potrzebuje lokum dla swojego personelu.

 

WYNAJEM POKOI

Średnio od około 700 zł do 1000 zł za pokój jednoosobowy, w zależności od lokalizacji standardu czy też wielkości pokoju. Do opłaty za pokój oczywiście należy doliczyć media. Odchylenia od średniej uwarunkowane są dodatkowymi udogodnieniami lub też ich brakiem albo lokalizacją na peryferiach. Tutaj ceny na wynajem pokoju mogą spać nawet poniżej 700 zł. Oferty w Lublinie można odnaleźć i za 500 zł i za 1400 zł za pokój – kwestia wielu czynników.  Pokój dwuosobowy to koszt średnio 1200 zł

Najbardziej chodliwe w Lublinie są ścisłe okolice lubelskich uczelni czy też centrum miasta. Tutaj możemy zaobserwować największe procentowo zainteresowanie oraz najszybszy wzrost czynszów. Cenę trzymają również nowoczesne osiedla, te mające miano prestiżowych. Tutaj ceny również obecnie osiągają wysoki poziom mając tym samym nie słabnące zainteresowanie.

Obecnie w Lublinie, mając na uwadze miesiąc sierpień czynsze najmu nie wzrastały, raczej utrzymywały się na tym samym poziomie, oczywiście mówimy tu o średniej. Zgodnie z raportem expandera w miesiącu sierpniu w odniesieniu do czerwca bieżącego roku Lublin odnotował 8% SPADEK czynszów najmu, ale jest to bardzo ogólnikowe i spowodowane jest pojawieniem się wielu konkurencyjnych ofert. Wielu wynajmujących wbrew temu co sugeruje rynek nie podnosi, aż tak wysokości czynszów i ponawia oferty cenowe na te z np. roku 2021go.

Wiele nieruchomości wynajmowanych obecnie trafia na rynek z nakierowaniem na studenta i nie są to oferty noszące znamiona komercyjnych tzn. ktoś kupił nieruchomość w celu jej późniejszego wynajęcia,  a tym samym odpowiednio ją przygotował.

To zwykłe mieszkania które są wolne bo np. właściciel wyprowadził się.

Te, które nie są ładnie przygotowane przez inwestorów czyli te „zwyłe” można znaleźć w niezłej cenie.

Czy rynek najmu w Lublinie będzie się piął cenowo?

Być może odnotujemy jeszcze jakiś niewielki procentowo margines wzrostu w tym roku, ale jeżeli będzie i o ile będzie, to bardzo niewielki. Bardziej prawdopodobne jest UTRZYMANIE cen obecnych bowiem słabnącego zainteresowania się nie obserwuje i my się go również nie spodziewamy, a to za sprawą rosnącej niestety inflacji oraz bardzo słabej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych.

Od lipca roku 2021 r. do lipca 2022 r. stawki czynszów najmu w Lublinie wzrosły o około 14% zgodnie z raportem expander.

Link: https://www.expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-najem-mieszkan-sierpien-2022/

W Lublinie w przeciwieństwie do Warszawy nie ma zbyt wielu nieruchomości premium do wynajęcia.

Na lubelszczyznie znalezienie najemcy który za mieszkanie 2/3 pokojowe zapłaci za najem więcej niż 5 tys. zł jest bardzo trudne.

Chętnie natomiast wynajmują się domy i segmenty.

 

WARSZAWA

Tu wzrosty o wiele większe, a i o dobre lokalizacje trudno. W rozsądnej cenie nie znajdziemy ciekawych ofert w centrum czy w lokalizacjach noszących miano „prestiżowych”.

Kawalerki

Średnia cena czynszu najmu oscylowała wokół kwoty od 1802,50 zł w miesiącach styczeń wrzesień  2021. W tym samym okresie tego roku to kwota  2148 zł. Czyli wzrost o ok 19 % .

Średnia cena za dwa pokoje też się zmieniła. W  2021r było to 2382 zł, a obecnie średnia cena za takie mieszkanie to 3121 zł.

Mówi się o wzrostach nawet  o 31 %  ! Ale – nie dotyczy to każdego mieszkania. Owszem, te o podwyższonym standardzie, dobrze wyposażone i w dobrym „miejscu” mocno poszybowały w górę.

Ale te z epoki PRL stoją puste … chociaż są tanie.  

W Warszawie, rozpiętość cenowa jest oblrzymia! Dotyczy to także pokoi na wynajem.  Za miejsce w pokoju czasem zapłacić trzeba nawet 1000 zł a pokój jednoosobowy to kwoty od 1200 zł.

 

Inne spostrzeżenia !

Coraz więcej osób wybiera najem okazjonalny .

Właściciele pobierają też wyższe kaucje – szczególnie przy wynajmie dla cudzoziemców. I słusznie, proces windykacji należności w przypadku osób z zagranicy jest dużo kosztowniejszy, a bywa tak że odzyskanie należności jest niemożliwe.

Wciąż jest wielu właścicieli którzy oddają w najem swoje nieruchomości na internetowych wzorcach, a problemów potem nie brakuje !

Problemy z płynnością finansową dają się we znaki i przybywa niesolidnych lokatorów którzy nie chcą się wyprowadzić…..

 

Wniosek !

Najem tak, ale ostrożnie  !

I dotyczy to nie tylko właścicieli mieszkań ale i najemców.

 

 

 

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: