NAJEM OKAZJONALNY – zalety i wady !

Elżbieta Liberda        24 marca 2017        8 komentarzy

Umowa najmu okazjonalnego, mimo, iż została wprowadzona kilka dobrych lat temu, nadal jest umową niecieszącą się  popularnością.

Pytanie dlaczego ?

Przecież tyle osób zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości pod wynajem …

Co krok słyszymy o nieuczciwych najemcach, problemach z eksmisją lokatorów itp.

Niestety zawarcie takiej umowy wcale nie jest takie proste 🙂

Warunki, które musi spełniać, są dużo bardziej rygorystyczne niż w przypadku zwykłej umowy najmu.

A ustawodawca w zakresie ich przestrzegania jest bezwzględny !

Wystarczy niespełnienie choćby jednego z tzw. essentialia negoti / warunków koniecznych / i już wskakujemy pod reżim przepisów dotyczących „zwykłego” najmu, gdzie jak wiadomo ochrona lokatora jest baaaardzoo  szeroka .

 

Umowa najmu okazjonalnego – czym się różni od zwykłej umowy najmu?

Najem okazjonalny jest to szczególny rodzaj najmu. Jeśli spełnimy wszelkie warunki jakie narzuca ustawodawca, gwarantuje wówczas  właścicielom nieruchomości skuteczniejszą ochronę, a przede wszystkim prawo do eksmisji uciążliwego lokatora.

O tym jak trudno pozbyć się lokatora w przypadku zwykłego najmu przeczytasz tutaj – PROBLEM Z EKSMISJĄ .

Lekiem wydają się być przepisy dot. najmu okazjonalnego.  Ograniczają bowiem nieco prawa lokatorów,

Największą zaletą najmu okazjonalnego jest oczywiście możliwość skorzystania przez Wynajmującego z uproszczonej formuły eksmisji najemcy oraz jego rodziny. 

Ale jak wiadomo, nie ma nic za darmo.

Aby skorzystać z „dobrodziejstwa ” ustawodawcy najpierw trochę trzeba się napocić , bądź zlecić to komuś, kto wie jak się z tym uporać.  A nie jest to wcale proste…

Kilka słów o tym jak powinna wyglądać taka umowa !

Po pierwsze

  • na piśmie i na czas określony !

Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.

  • po drugie  – najemcą może być tylko osoba fizyczna

Poza odpowiednią treścią samej umowy musimy dołączyć obligatoryjne załączniki bez których w ogóle nie możemy mówić o umowie najmu okazjonalnego. 

Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:

1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19d ust. 2;

2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;

3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w pkt 2 lub ust. 3, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

 

 

No i najważniejsze !

Zgłoszenie umowy do urzędu skarbowego

  1. Właściciel będący osobą fizyczną, nieprowadzący działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.
  2. Na żądanie najemcy właściciel ma obowiązek przedstawić potwierdzenie zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1.
  3. W przypadku niedopełnienia obowiązku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów art. 19c i 19d ustawy oraz art. 1046 § 41 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego.

 

Czyli podsumowując  – nie zgłaszasz najmu do skarbówki albo „przeoczysz” jakąś formalną kwestie, to pomimo całej zabawy z przygotowaniem takiej umowy i tak nie skorzystasz z ochrony jaką daje najem okazjonalny.

Najem okazjonalny to bardzo dobra ochrona dla wynajmującego, ale tylko w przypadku kiedy  umowę przygotujesz z dbałością o wszelkie szczegóły. 

 

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maciek 4 kwietnia, 2017 o 09:22

Witam Pani Elżbieto , świetny rzeczowy artykuł . Dziękuję za poświecenie czasu i przygotowanie tak przydanego materiału . Artykuł zawiera wiele przydanych informcji

pozdrawiam
Maciek

Odpowiedz

Edyta 27 kwietnia, 2017 o 11:24

Bardzo ciekawy pomysł na zabezpieczenie się przed nieuczciwymi najemcami. Dobrze, że dzięki blogom można się dowiedzieć tylu interesujących rzeczy, które normalnie są poza zasięgiem naszego poznania 😉

Odpowiedz

Jakub 29 maja, 2017 o 18:43

Posiadam kilka mieszkań na wynajem,ale do tej pory nie stosowałem jeszcze umowy najmu okazjonalnego. Na szczęście dzięki odpowiedniej selekcji najemców nigdy nie miałem do tej pory problemów z zaległościami w płatnościach. Co ciekawe coraz więcej najemców jest jednak świadoma takiej formy zawierania umowy i niektórzy z nich sami ją proponują. Ciekaw jest taka forma zawierania umowy najmu upowszechni się bardziej z czasem.
Poza tym gratuluję bardzo wartościowego artykułu i ciekawego bloga.

Odpowiedz

Elżbieta Liberda 5 lipca, 2017 o 09:23

Z naszych obserwacji wynika że najem okazjonalny staje się już niejako praktyką. Biorąc pod uwagę liczne problemy z „usuwaniem” najemców warto zdecydować się na taką formę umowy. Oczywiście, jest kłopotem właściwe jej sformułowanie, bo nawet najmniejsze „uchybienie” formalne może zniweczyć osiągniecie zamierzonych w umowie skutków. Ale warto zainwestować w profesjonalną umowę tak aby jak to się mówi „spać spokojnie”. 🙂

Odpowiedz

Anna 23 kwietnia, 2018 o 08:24

Dzien dobry, nie mige znalezc nigdzie odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie. Czy wskazany w oswiadczeniu wlasciciel mieszkania, do ktorego najemca moze byc eksmitowany odpowiada rowniez za ewentualne dlugi z tytulu nieplacenia czynszu przez najemce?

Odpowiedz

Elżbieta Liberda 24 kwietnia, 2020 o 13:07

nie odpowiada

Odpowiedz

Anna 18 września, 2018 o 15:22

A mnie interesuje, co się dzieje w przypadku, gdy podany przez najemcę adres do ewentualnej eksmisji jest np. nieaktualny- najemca stracił prawo do mieszkania w nim (np. sprzedaż), albo podano adres fikcyjny? Czy wtedy eksmisja jest równie szybka?? czy też znowu w drogę wkracza przepis o zapewnieniu lokalu zastępczego przez gminę i cała procedura wydłuża się w nieskończoność?? W przypadku studentów, czy adres do ewentualnej eksmisji to może być np. adres rodziców? Trudno wymagać, żeby 20 latek posiadał na własność lokal mieszkalny, nawet w innym mieście

Odpowiedz

Elżbieta Liberda 20 września, 2018 o 15:00

to że lokal „nie istnieje” lub utracił najemca uprawnienie do zamieszkiwania w nim i nie poinformował Wynajmującego to już brzygko mówiąc – jego problem; eksmisja będzie tylko nieco dłuższa ale jak najbardziej możliwa – zgodnie z art 1045 kpc.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: