Współwłasność. Rozliczenia między współwłaścicielami przy znoszeniu współwłasności nieruchomości.

Elżbieta Liberda        14 lutego 2017        2 komentarze

W postępowaniu o zniesienie współwłasności nie tylko wyodrębnia się lokale, ale dokonuje się również wszelkich rozliczeń miedzy współwłaścicielami związanymi, z dzieloną nieruchomością .

Wniosek o dokonanie tego typu rozliczeń należy pamiętać, iż trzeba to zgłosić już w postępowaniu o zniesienie współwłasności –  bo później – po jego zakończeniu „nie można” 🙂

Wielu, nawet profesjonalistów z sektora rynku nieruchomości, nie specjalnie orientuje się o co w tym wszystkim chodzi, często myląc terminologie czy też metody w jaki sposób Sąd dokonuje rozliczeń.

Zatem na początku elementarz pojęć z którymi spotkamy się w trakcie rozliczeń w postępowaniu o zniesienie współwłasności 🙂

Na pozór niby proste, a jednak wcale nie takie oczywiste …

Zaś błędna interpretacja czy też błędnie sformułowane żądanie może bardzo słono kosztować ……

Pożytki to np. dochody z najmu jakie współwłaściciel przed zniesieniem współwłasności pobierał od najemców, którym wynajął lokal jaki miał w posiadaniu.

Korzyści to sytuacja gdzie współwłaściciel przed zniesieniem współwłasności sam zajmował lokal, który miał w posiadaniu, a więc uzyskiwał korzyści bo nie płacił czynszu, gdyby musiał sam dla siebie wynająć lokal.

Pożytki i  korzyści rozliczane są według wielkości udziałów.

W postępowaniu sądowym wartości pożytków i korzyści wyliczone są przez biegłego sądowego z zakresu wyceny nieruchomości.

Dochodzone są tylko na wniosek współwłaścicieli, tak samo zresztą jak i przy umownym zniesieniu współwłasności.

Natomiast czym innym są spłaty i dopłaty.

Dopłaty występują wtedy, gdy dany współwłaściciel otrzymuje lokal o większej wartości w „złotówkach” niż  rzeczywista wartość jego udziału.

Wtedy dokonuje dopłat na rzecz innych współwłaścicieli.

Spłaty to sytuacja, gdy dany współwłaściciel nie otrzymuje żadnego lokalu, ale za to otrzymuje „pieniądze” od innych współwłaścicieli w takiej wysokości jaka jest wartość jego udziału.

Największe ryzyko w zakupie udziałów jest w sytuacji, gdy  kupimy   „za mało” udziałów w stosunku do wartości lokalu ( * tu uwaga  –  kiedyś było do w stosunku do powierzchni – ale linia orzecznicza się zmieniła ) jaki objął w posiadanie.

Wówczas kiedy mamy  bardzo mało udziałów,  to w postępowaniu sadowym możemy  nie uzyskać na własność tego lokalu, nawet pomimo długoletniego użytkowania go,  a od innych współwłaścicieli Sąd zasądzi  spłaty.

Jeżeli natomiast przy małym udziale otrzymamy  na własność lokal, to z tytułu dopłat , pożytków, korzyści możemy zostać zobowiązani do  zapłaty niekiedy bardo wysokich kwot.

Uwaga na przedawnienie ! 

Istotne jest, że samo roszczenie o zniesienie współwłasności nie przedawnia się. Nie dotyczy to jednak rozliczeń !

Sądy przyjmują, że roszczenie z tytułu rozliczenia pożytków przedawnia się w okresie 3 lat, zaś  z tytułu rozliczenia korzyści 10 lat od dnia złożenia wniosku o zniesienie współwłasności.

A kiedy nie można dochodzić rozliczeń z tytułu pożytków i korzyści ? 

Jeżeli inni współwłaściciele zgodzili się na korzystanie z lokali / lokalu przez danego/ danych współwłaścicieli, to nie mogą dochodzić zapłaty z tytułu pożytków i korzyści. Pomocne będzie tu dokonanie podziału quoad usum. 

Nie dotyczy to jednak dopłat.

Korzyści z nabycia udziałów. 

Dokonując zakupu udziałów należy liczyć się z konsekwencjami w postaci konieczności rozliczeń z pozostałymi współwłaścicielami w przypadku ewentualnego postępowania o zniesienie współwłasności.

Dokonując zakupu należy zwracać  szczególną uwagę na wielkość nabywanego udziału, a przy świadomym nabyciu małego udziału trzeba mieć w perspektywie konieczność dopłat i zapłaty z tytułu pożytków i korzyści.

Natomiast przy odpowiednio dużym udziale w nieruchomości śmiało można korzystać –zajmować lokal , bez zagrożeń wymienionych wcześniej.

Czasem zakup udziałów może być tzw. złotym strzałem. Warto jednak skorzystać z pomocy profesjonalistów przy tego typu inwestycji.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof 1 kwietnia, 2020 o 19:39

Witam. Pani Mecenas chodzi o opisane przedawnienie roszczenia rozliczenia pożytków 3 lata. Sprawa wygląda tak że Sądy jednak przyjmują za zasadne rozliczyć wynikające pożytki między współwłaścicieli. Nadmienione sprawy w Sądzie trwają niekiedy więcej niż 10 lat. Sprawa jednej Krakowskiej Kamienicy tam rozliczono pożytki po 20 latach

Odpowiedz

Elżbieta Liberda 28 kwietnia, 2020 o 15:01

Dzień dobry,
na łamach bloga nie udzielam doradztwa prawnego w sprawach indywidualnych. Zachęcam do kontaktu z prowadzoną przeze mnie Kancelarią – tel. 607-504-320.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: